Wydma Czołpińska w Słowińskim Parku Narodowym

wydma-czolpinska-01

  • położenie: Słowiński Park Narodowy, gmina Smołdzino, powiat słupski, woj. pomorskie,
  • polecana trasa – pętlą ok. 8,5 km – zaczynamy od parkingu Czołpino Leśny, przechodzimy najpierw przez różnorodny bór nadmorski – zwróćcie uwagę na zmieniający się bór z mokrego porośniętego wrzoścami, borówkami wysokiego boru sosnowego na początku drogi, na suchy z niskimi powykręcanymi sosnami praktycznie bez runa leśnego, dochodzimy do ruchomej Wydmy Czołpińskiej szlak prowadzi przez piaskowe wydmy, najpierw szare czyli porośnięte roślinnością wydmowa, a później coraz bardziej przechodzi w wydmę białą, praktycznie z samym piaskiem. Po przejściu wydmy schodzimy w kierunku plaży – zobaczymy szeroką piękną plażę. Warto tu odsapnąć na chwilę żeby nabrać sił na dalszą podróż. Kierujemy się na zachód plażą przechodzimy około dwóch kilometrów. Brzeg morski się zmienia z szerokiej plaży dochodzimy do wybrzeża klifowego, gdzie morze zimą zabiera klif. Uwaga trzeba zlokalizować mały znak kierujący do latarni morskiej Czołpino. Po wdrapaniu się na wydmę (całe szczęście porośniętej sosnowym borem) na której znajduje się latarnia, możemy zobaczyć naszą wydmę z większej wysokości. Dalej szlak prowadzi już w dół w kierunku parkingu, warto jeszcze zatrzymać się przy Osadzie Latarników i za chwilę wracamy na parking.
  • Unikalna możliwość przejścia przez ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. Wydma Czołpińska – nazwę bierze od małej osady Czołpino. Namiastka pustyni w na pomorzu.
  • godziny: wejście od świtu do zmierzchu, latarnia morska Czołpino 10-18
  • Cennik (2015) : V-IX – wejście do Słowińskiego Parku Narodowego: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł, dzieci do lat 7 bezpłatnie za 1 os., parking Czołpino Leśny – 6 zł samochód osobowy za dzień, latarnia morska Czołpino – 4 zł normalny, 2 zł ulgowy
  • UWAGA! – koniecznie zabieramy obuwie na płaskim obcasie, nakrycie głowy, wodę do picia – warunki czysto pustynne !

Galeria Zdjęć: